Je káva škodlivá? Týchto 5 skutočností vás presvedčí o opaku!

Je káva škodlivá? Týchto 5 skutočností vás presvedčí o opaku!

Káva je jednou z najdôležitejších surovín sveta, niet sa čomu čudovať, na naše telo má totiž mimoriadne pozitívny vplyv. Stále však existuje veľa mýtov, ktoré vravia, že káva je škodlivá. Týchto 5 účinkov vám akékoľvek pochyby o pozitívnom vplyve kávy vyvráti! 

1. Káva je plná antioxidantov

Antioxidanty sú látky, ktoré sú pre naše telo mimoriadne dôležité. Slúžia na zničenie voľných radikálov, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia, ale aj na prevenciu a elimináciu vznikajúcich nádorových ochorení. Káva je doslova antioxidantovou bombou, obsahuje totiž viacero dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležitými antioxidantmi. Niektoré štúdie dokonca ukazujú, že bežný človek prijme za deň viac antioxidantov z kávy ako z ovocia a zeleniny! Ešte stále si myslíte, že káva nie je prospešná?

2. Účinný stimulant mozgovej činnosti

kava šálka

Azda najčastejšou situáciou, kedy siahame po káve, je únava. V tomto prípade využívame ďalšiu účinnú látku, ktorú káva obsahuje, a to kofeín. Ten sa dostáva do mozgu, kde podporuje produkciu dopamínu a adrenalínu, čo sú hormóny, ktoré za pár minút nabudia celé naše telo. A nabudí sa nielen telo, ale aj samotný mozog, zlepší sa jeho schopnosť zapamätávania, reakčná schopnosť a celkovo sa nám pozdvihne nálada. Veď to poznáte, inak by sme si predsa kávu nedopriali každé ráno 🙂

3. Chráni pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou

Tieto dve neurodegeneratívne choroby, ktoré postihujú veľkú časť našej populácie, poznáme asi všetci. Ich najväčším problémom je skutočnosť, že neexistuje liek, ktorý by ich dokázal vyliečiť, spoliehať sa tak musíme iba na prevenciu. Tu prichádza na scénu práve kofeín z kávy, ktorý znižuje šancu ochorenia až na 60%.

4. Prevencia ochorenia pečene

Pečeň je mimoriadne dôležitým orgánom, je akousi čističkou, kde sa telo zbavuje všetkých škodlivých látok. Pečeň je tak počas života veľmi zaťažovaná a vekom riziko ochorení pečene stúpa, častým ochorením je cirhóza pečene, ktorá je veľmi nebezpečná. Práve káva obsahuje veľké množstvo polyfenolov, ktoré chránia pečeň pred týmto ochorením, ľudia, ktorí pijú kávu, tak majú až o 80% nižšiu šancu dostať toto ochorenie.

5. Znižuje riziko cukrovky druhého typu

Možno by ste to nepovedali, ale káva dokáže znížiť aj riziko cukrovky druhého typu, ktorá postihuje cez 300 miliónov ľudí po celom svete. Pri pravidelnom pití dokáže toto riziko znížiť až o 50%, čo je fakt dosť.

A to stále nie je všetko, káva má ešte omnoho viac pozitívnych účinkov, vyššie spomenuté sú azda najdôležitejšie. Samozrejme, káva vie byť aj škodlivá, a to v prípade, že jej konzumujete príliš veľa. Ak netrpíte zdravotnými problémami, pri ktorých by ste kávu piť nemali a pri optimálnej dennej dávke kofeínu, čo je približne 400 mg, je káva doslova liekom, ktorý vám môže len pomôcť. A hor sa na šálku kávy!

 

Páčil sa ti článok?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *