Chystáte sa chytať bronz? Tieto základné veci musíte vedieť!

Chystáte sa chytať bronz? Tieto základné veci musíte vedieť!

Opaľovanie je mimoriadne populárnou letnou aktivitou, byť bledý počas celého leta sa jednoducho už dávno nenosí. Tak, ako vie byť veľmi prospešné a príjemné, vie byť aj nebezpečné. Tu sú základné tipy, ktoré musíte vedieť, ak sa chcete opaľovať bezpečne a s očakávanými výsledkami! 

Nepríjemnou vecou opaľovania je skutočnosť, že je vysoko individuálne na každom z nás. Iným slovom, každý máme inú pokožku s odlišným pigmentom, vyslovovať všeobecné rady ohľadom opaľovania je tak nemožné. Pozrieme sa však na pár základných všeobecných rád.

Opaľovací krém je nevyhnutnosť

opalovanie, opalovaci krem

Ak si myslíte, že pokiaľ budete používať opaľovací krém, tak nikdy nedosiahnete očakávané opálenie, ste na veľmi veľkom omyle. Existuje viacero základných typov pokožky, od bledého typu, kedy musíte používať krémy s ochranným faktorom 50, aby ste sa nespálili, ale aj pokožka tmavšieho typu vyžaduje opaľovací krém, aj keď s nízkym faktorom, napríklad 15. Tu nastáva raketová veda, kedy je len na vás, aby ste si našli správnu kombináciu faktoru opaľovacieho krému a času, ktorý môžete stráviť na slnku bez toho, aby ste sa spálili. KAŽDÉ JEDNO spálenie kože zvyšuje vašu šancu na rakovinu kože, podceňovať spálenie je tak veľký risk a jediný spôsob, ako sa opaľovať bez rizika spálenia, je kombinácia vhodného času na slnku a opaľovacieho krému s vhodným faktorom.

Pozor na čas

Ako sme spomínali, čas, ktorý môžete stráviť na slnku, je vysoko individuálny na základe toho, aký opaľovací krém použijete a aký typ pokožky máte. Základom je vyhnúť sa pobytu na slnku v čase od 11:00 až 14:00, tento čas je najrizikovejší, kedy je riziko spálenia najvyššie. Odporúčame čas na slnku striedať s časom stráveným v tieni, na hodinu si napríklad ľahnite na slnko a ďalšiu hodinu strávte v tieni. Nezabúdajte sa v pravidelných intervaloch otáčať, nech nemáte polovicu tela opálenú a polovicu nie :). Ideálne je ležať pol hodinu na jednej, pol hodinu na druhe strane.

Aj výživa zaváži

Tí, ktorým ide o dosiahnutie ideálneho bronzu, by mali dbať aj na výživu, ktorá vie tiež výrazným podieľom pomôcť. Prijímať by ste mali najmä betakarotén, ktorý sa nachádza napríklad v mrkve, na internete však nájdete aj mnoho doplnkov stravy na opaľovanie, ktoré obsahujú práve betakarotén.

Myslite na zrak

Pri opaľovaní môžeme často zabudnúť na to, že si nechránime zrak. Ten je pre nás mimoriadne dôležitý, zabúdať na jeho ochranu sa nám môže veľmi vypomstiť. Ak sa opaľujete a ležíte na chrbte, oči je vhodné prikryť malou handričkou, ktorá nebude mať vplyv na opálenie tváre, ale vaše oči ochráni pred priamym slnkom. Keď neležíte, ale pohybujete sa na slnku, slnečné okuliare by mali byť samozrejmosťou.

A čo vy? Máte nejaké odskúšané recepty na chytanie bronzu?

Páčil sa ti článok?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *