Banán – čarovné ovocie nielen pre športovcov!

Banán – čarovné ovocie nielen pre športovcov!

Exotické ovocie sa stalo veľmi obľúbenou zložkou na obohatenie nášho jedálnička. Nielen že skvelo chutia, ale aj obsahujú veľa vitamínov a telu prospešných látok. Obzvlášť jedno, na ktoré by sme mali upriamiť našu pozornosť. Banány!

Banány sa vďaka svojmu veľmi veľkému množstvu pozitívnych účinkov na organizmus stali číslom jedna ako doplnok stravy či už pred, po, počas tréningu  alebo aj v bežný deň väčšiny profesionálnych športovcov, ale aj ľudí, ktorí normálne pracujú a športu sa venujú iba rekreačne. Pozrime sa teda na niektoré z výhod, ktoré so sebou banány prinášajú.

#1. Zdroj energie

Banány sa radia k najrýchlejším zdrojom cukrov. Obsahujú sacharózu, glukózu a fruktózu, ktoré športovcovi okamžite dodávajú potrebnú energiu pred výkonom a rýchlo ju doplnia aj počas výkonu, keď už je športovec unavený. Taktiež obsahujú draslík, ktorý pomáha odbúravať svalové kŕče po záťaži .

#2. Prevencia proti ochoreniam

Vysoký obsah draslíka pomáha znižovať krvný tlak, predchádzať mozgovým problémom či problémom so srdcom. Veľmi výhodné ovocie aj pre diabetikov, ktorým banán pomáha udržať správnu hladinu glukózy v krvi. Napomáha aj pri tráviacich problémoch, lebo pomáha pravidelnosti vylučovacím procesom.

#3. Na depresiu

Banán obsahuje horčík, ktorý je známy tým, že odbúrava nervozitu a zlepšuje náladu. Taktiež sa v nich nachádza proteín tryptofán, ktorý naše telo premieňa na serotonín – hormón šťastia. Vďaka nemu sa naše telo uvoľní a pripadáme si celkovo šťastnejší.

#4. Chudokrvnosť

Chudokrvnosť znamená, že naše telo nemá dostatočný obsah červených krviniek v krvi. Ale ako vlastne banány pomôžu v boji proti tomuto problému? Vysoký obsah železa v banánoch podmieňuje a aktivuje zvýšenú tvorbu hemoglobínu a tým aj obsah červených krviniek v tele.

Páčil sa ti článok?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *