Ako sa osviežiť počas horúcich letných dní? Tu je pár tipov!

Ako sa osviežiť počas horúcich letných dní? Tu je pár tipov!

Leto je tu a s ním aj čas dovoleniek, relaxu a pohody. K tomu patria samozrejme horúčavy, ktoré máme väčšinou radi, ale niekedy je aj tepla už príliš a ľudia to už často krát nevedia vydržať. Vtedy je dobré vedieť osviežiť sa a schladiť organizmus tak, aby to bolo zároveň prospešné pre organizmus a dosiahlo to požadované výsledky. Tu je pár spôsobov ako na to.

1. Pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležitá vec pre správne fungovanie nášho organizmu. O to viac to platí v lete, keď je naše telo prehriate a rýchlo prichádza o tekutiny. Ľudí lákajú studené nápoje, ktoré však často spôsobujú množstvo problémov a ochorení. Fakt je, že ľadové nápoje spôsobujú šok rozhorúčenému organizmu, ktorí následne musí vyrovnávať vnútornú telesnú teplotu voči vonkajšiemu prostrediu, čo má za následok opačný efekt ako príjemné osvieženie. Okrem toho toto extrémne schladenie spôsobuje ochorenia dýchacích ciest, zápaly, problémy so sliznicou žalúdka aj kŕče. Piť by sme teda mali mierne chladné tekutiny okolo 18 – 20 stupňov a samozrejme nie umelo sladené nápoje plné éčok  z obchodov, ale rôzne domáce ovocné a zeleninové fresh limonády. Tie najlepšie zaženú smed.

Pár typov na osviežujúce nápoje:

  • voda s citrónom
  • mlieko
  • kokosová voda
  • domáci ľadový čaj
  • fresh drink zo zeleniny či ovocia

2. Osvieženie jedlom

Všimli ste si, že v lete ľudia jedia viac ovocia a zeleniny? Je to preto, lebo naše telo má v lete menšie nároky na výdaj energie pri vyrovnávaní teplôt tela a prostredia. V dôsledku toho máme menšiu chuť na jedlá s vyšším obsahom kalórií a vyhľadávame skôr ovocie a zeleninu, ktoré má prirodzene ochladzujúce účinky. Dobrou voľbou je dusená zelenina, šaláty zeleninové aj ovocné a viac rybieho mäsa.

Úplnou klasikou, čo má rád azda každý človek. A to je zmrzlina. Áno, zmrzlina chutí výborne, je studená a príjemne nás osvieži. Treba si však dať pozor na to, aby sa v nej nenachádzali kúsky ľadu. Tie znamenajú, že zmrzlina už bola rozmrazená a následne opäť zmrazená. V takejto zmrzline sa nachádzajú mikróby spôsobujúce rôzne ochorenia a ťažkosti. Preto sa viac odporúča kupovať zmrzliny a nanuky, ktorú sú zabalené v obaloch a podliehajú väčším kontrolám.

3. Studená sprcha, áno či nie?

Tento spôsob už skúšal určite každý z nás. Keď si doprajeme počas horúceho letného dňa ľadovú sprchu, môže to mať množstvo nepriaznivých účinkov. Naše telo sa v takom prípade správa podobne ako pri vypití ľadovej vody. Náš organizmus dostane šok v dôsledku dvoch extrémnych prostredí, studeného vo vnútri tela a horúceho okolitého prostredia. Stiahnu sa cievy a následne sa začne viac prekrvovať koža, čo vedia k opätovnému prehrievaniu a zvýšenému poteniu. Odporúčajú sa skôr dlhšie sprchy s mierne chladnejšou vodou.

Páčil sa ti článok?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *