10 zaujímavých faktov o ľudskom tele, ktoré vás dostanú!

10 zaujímavých faktov o ľudskom tele, ktoré vás dostanú!

Ľudské telo má obrovské množstvo zaujímavých vlastností, o ktorých často sami nevieme. Vybral som pre vás 10 najzaujímavejších, ktorým nebudete chcieť uveriť! 

1. 25% kostí dospelého človeka sa nachádza v chodidlách. Je to neuveriteľné, ale keďže chodidlá obsahujú veľa malých kostičiek, je to tak.

2. V ľudských ústach sa nachádza viac baktérií, ako je počet ľudí na celom svete. No radosť bozkávať sa 🙂

3. Silu ľudskej ruky tvorí z viac ako 50% malíček. Je to skutočne tak, ľudia, ktorí o tento najmenší a na prvý pohľad najmenej významný prst prídu, stratia 50% sily ruky, najmä úchopu.

4. Ľudský mozog na svoje fungovanie potrebuje toľko energie, ako 10 Wattová žiarovka. A to je celkom dosť, preto základná rada pred činnosťami, kedy výrazne zapájate mozog, znie – pravidelne dopĺňajte energiu!

mozog

5. Najrýchlejšie svaly ľudského tela sú žmurkacie svaly. Ich sťah trvá menej ako stotinu sekundy.

6. Krv dospelého človeka za deň precirkuluje až 19 000 kilometrov!

7. Pečeň je jediný orgán ľudského tela, ktorý dokáže kompletne regenerovať. Stačí iba 25% pôvodnej pečene na to, aby sa dokázala zregenerovať na svoju pôvodnú veľkosť.

8. Vrchná vrstva pokožky (epiderma) sa obnovuje každých 30 dní. Stará koža sa v podobe malých šupiniek odlupuje a táto mŕtva koža tvorí cez miliardu ton odpadu v zemskej atmosfére.

9. Kostra tvorí približne 15% hmotnosti ľudského tela.

10. Nechty na ruke, ktorou píšeme, rastú rýchlejšie ako nechty na druhej ruke. Rozdiel je však minimálny a ťažko postrehnuteľný.

Tak čo, ste prekvapení? Vedzte, že ľudské telo má prekvapení ešte oveľa viac. Poznáte nejaké aj vy? 

Páčil sa ti článok?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *